Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 7 października 2012

Sprzedają dwór



Sprzedają dwór Konopków

ZABYTKI. Dach i rynny gotowe, ale tynk wciąż odpada z dworu w Mogilanach. Konserwator wydaje nakazy remontów, a PAN chce dwór sprzedać.

O zwrot dworu zabiegają spadkobiercy, ale zarządca Polska Akademia Nauk szuka dla niego kupca Fot. Barbara Ciryt




Polska Akademia Nauk, zarządzająca dawnym majątkiem Konopków, ogłosiła przetarg i szuka kupca, choć o zwrot majątku ubiegają się spadkobiercy.
Dwór stoi na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa. Nikomu nie służy. Niszczeje. Jego zarządca robi tylko remonty nakazane przez konserwatora. W dodatku nie po- trzebuje tego obiektu, by organizować konferencje i szkolenia.

Zagłada dworów

Kiedyś stanowiły centra kulturalne, dziś często pozostały po nich tylko zdziczałe parki. O dworach jako budynkach, ale też części świata który zniszczyli komuniści, w skansenie w Osowiczach od niedzieli przypominać będą IPN i Muzeum Podlaskie.

    Bobra Wielka


    Ganek wsparty na czterech drewnianych kolumnach. Osiem dużych, prostokątnych okien od frontu. Kryty gontem spadzisty dach, nad który wyrastają cztery czerwone kominy. Wszystko z solidnych, modrzewiowych, bali. Dwór jak z Pana Tadeusza. Przez dwieście lat stał w Bobrze Wielkiej, koło Sokółki, zapewne z nieodzownym gazonem przed gankiem i prowadzącą do niego lipową aleją. Ocalony w ostatniej chwili, za cenę wyrwania z korzeniami ze swojego miejsca, z tradycji, z kontekstu historycznego.
    Obecnie jeden z eksponatów Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach. Od najbliższej niedzieli miejsce, gdzie będzie można dowiedzieć się, jak znikał świat którego był reprezentantem; gdzie będzie można prześledzić zagładę dworów województwa białostockiego po 1939 roku. O tym bowiem opowiadać będzie wystawa, którą zaprezentuje w nim Instytut Pamięci Narodowej. O świecie którego już nie ma opowiada 40 plansz ze zdjęciami, skanami map, historycznych dokumentów, wspomnień.