Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 26 maja 2019
W 2019 roku upływa trzydzieści lat od początku przemian ustrojowych w Polsce.
Zachodzi obawa, że niezgłoszenie roszczeń w sprawie odzyskiwania dworów, parków i zespołów dworsko-parkowych po upływie 2019 roku, może skutkować bezpowrotną utratą szans na ich odzyskanie.
Zgłoszenia takich roszczeń jest bardzo proste, nie wymaga angażowania prawnika i nie pociąga za sobą nakładów finansowych.
Przed zgłoszeniem roszczenia należy tylko skompletować dokumenty.
Są to postępowania spadkowe dotyczące wszystkich zainteresowanych przejęciem nieruchomości. Jeśli któryś z członków rodziny nie chce uczestniczyć w procesie reprywatyzacji, konieczna jest jego rezygnacja potwierdzona u notariusza.
Konieczny również będzie spis działek ewidencyjnych , które wchodzą w skład nieruchomości, którą chcemy odzyskać. (numery tych działek znajdziemy na Geoportalu). Czasami warto pojechać na miejsce znajdowania się nieruchomości, zorientować się w terenie, ew. zrobić zdjęcia i porównać z Geoportalem.
Dokumenty te składamy u właściwego Wojewody wraz z wnioskiem o stwierdzenie, że dwór, park, czy zespół dworsko-parkowy nie podlegały pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e, dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 roku O przeprowadzeniu reformy rolnej ( Dziennik Ustaw z 1945 roku nr 10 pozycja 51).
Dokumenty przygotowujemy w 2 egzemplarzach i składamy w Chełmie w biurze podawczym na kopii uzyskując potwierdzenie.
Możemy też jeden egzemplarz wysłać do Chełma na powyższy adres listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Kopię zachowujemy.
Jak widać złożenie wniosku jest bardzo proste.
Złożenie tego wniosku nadaje bieg sprawie i zabezpiecza ją przed przedawnieniem.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz