Bardzo dobre seminarium w IH PAN poświęcone historycznej roli ziemian, które wzbudziło duże zainteresowanie. Okazuje się, że można dyskutować w ciekawy i twórczy sposób na tematy, które wzbudzają emocje. Ważne jest rzetelne i uczciwe podejście oparte na faktach i prawdziwej kwerendzie, a nie uleganie niskim pobudkom i schlebianie plebejskim gustom.
Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 20 października 2024
12 wrzesień 2024 r.
W Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się jednodniowa konferencja naukowa, organizowana przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, podczas której wygłoszone zostały referaty na temat historii, skutków tzw. reformy rolnej oraz wpływu tej historii na współczesność środowiska ziemian oraz obiekty dworsko-parkowe. Dyskusja wśród prelegentów, jak i publiczności była szalenie ciekawa i potwierdziła potrzebę poruszania ww. zagadnień oraz organizowania takich sesji naukowych. Planujemy z niej publikacje książkową; gdy się ukaże - poinformujemy.
Dziękujemy Muzeum Niepodległości, prelegentom oraz gościom za przybycie!
Dwór ziemiański w Szlachcinie
Bardzo
smutny list, ale to nasza rzeczywistość i straszny los Polskich Dworów w
całej Polsce, nadal nie oddane prawowitym właścicielom popadają w w
ruinę i zapomnienie...
List ostatniego dziedzica
Drogi Czytelniku,
Piszę do Ciebie z minionej epoki, z czasów, które choć pełne burz , miały w sobie piękno spokoju , prostoty i więzi z ziemią. Jestem Tertulian Stablewski, ostatni dziedzic dworu w Szlachcinie, świadek historii, która wypełniała te mury. Kiedy spoglądam na to, co się stało, czuję ciężar wojny, utraty i tego, jak świat, który znałem, rozpadł się na moich oczach.
Nie piszę tego, abyście pochylali się nad losem, jaki spotkał moją rodzinę i mnie, lecz abyście odnaleźli w tym przestrogę, a zarazem inspirację. To, co straciliśmy w czasie wojny, nie było tylko ziemią czy majątkiem. To były wartości, które spajały ludzi – szacunek do przeszłości, do tradycji, do naszych korzeni. Dziś patrzę na Was, młodsze pokolenie, i proszę, abyście nie zapomnieli o tym, co było.
Dwór w Szlachcinie nie jest już miejscem tętniącym życiem, ale w jego murach wciąż słychać echo dawnych dni. Czy słyszysz to echo ? To nasze głosy, głosy przodków, którzy tu żyli, kochali, pracowali i walczyli. To nie jest tylko budynek – to pamięć, która powinna przetrwać. W każdej cegle tkwi historia, a te historie mają znaczenie, bo kształtują Waszą tożsamość, pomagają Wam zrozumieć, kim jesteście i skąd pochodzicie.
Proszę Was – ocalcie to miejsce. Nie pozwólcie, by zniknęło pod naporem nowoczesności i zapomnienia. To Wasza odpowiedzialność – tak samo, jak była nasza, gdy stawaliśmy w obronie tego, co dla nas najcenniejsze. Macie teraz szansę, aby uratować Szlachcin, aby złożyć hołd naszym przodkom i przyszłym pokoleniom.
Możecie odbudować ten dwór, przywrócić mu blask i ożywić jego historię, aby mógł nadal świadczyć o potędze ducha polskiej ziemi i tradycji. Ziemia nigdy nie zapomina swoich opiekunów, a dwór w Szlachcinie czeka, aż nowi opiekunowie otoczą go swoją troską.
Pamiętajcie, że czas płynie, ale pamięć o przeszłości nigdy nie powinna zanikać. Z pokolenia na pokolenie, niech nasze głosy będą przestrogą i przypomnieniem, że tylko dzięki przeszłości możemy budować lepszą przyszłość.
Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą.
Z wyrazami nadziei i szacunku,
Tertulian Stablewski
Ostatni dziedzic dworu w Szlachcinie
Subskrybuj:
Posty (Atom)