Bardzo dobre seminarium w IH PAN poświęcone historycznej roli ziemian, które wzbudziło duże zainteresowanie. Okazuje się, że można dyskutować w ciekawy i twórczy sposób na tematy, które wzbudzają emocje. Ważne jest rzetelne i uczciwe podejście oparte na faktach i prawdziwej kwerendzie, a nie uleganie niskim pobudkom i schlebianie plebejskim gustom.
Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 20 października 2024
12 wrzesień 2024 r.
W Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się jednodniowa konferencja naukowa, organizowana przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, podczas której wygłoszone zostały referaty na temat historii, skutków tzw. reformy rolnej oraz wpływu tej historii na współczesność środowiska ziemian oraz obiekty dworsko-parkowe. Dyskusja wśród prelegentów, jak i publiczności była szalenie ciekawa i potwierdziła potrzebę poruszania ww. zagadnień oraz organizowania takich sesji naukowych. Planujemy z niej publikacje książkową; gdy się ukaże - poinformujemy.
Dwór ziemiański w Szlachcinie
czwartek, 4 kwietnia 2024
WIELKANOCNE SPOTKANIE


Spotkanie.

piątek, 5 stycznia 2024
Reprywatyzacja.
Pozostajemy w stanie niepewności co do statusu nieruchomości znacjonalizowanych od 1944 r. Spraw o stwierdzenie nieważności decyzji nacjonalizacyjnych nie ubywa. Przeciwnie, w ostatnich latach tylko tych związanych z reformą rolną odnotowaliśmy trzykrotny wzrost. Zwracane są nieruchomości, ale także wypłacane wielomilionowe odszkodowania. Płacą Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Ciągle zatem rosną koszty zaniechania uregulowania tzw. reprywatyzacji.
Przepisy dotyczące nacjonalizacji nieruchomości zawierają takie rozwiązania, które dają nieograniczoną w czasie możliwość podważania nacjonalizacji, a tym samym podstaw prawa własności. Inwestowanie w nieruchomości lub obrót nimi są zatem utrudnione, a wręcz zahamowane. W Warszawie inwestorzy obawiają się je nabywać z uwagi na skutki tzw. dekretu Bieruta.
Ponadto orzecznictwo trybunałów międzynarodowych opiera się w gruncie rzeczy na precedensach. Podejmowane są nieustannie próby kwestionowania nacjonalizacji na tej drodze. Niezmiennie istnieje też ryzyko starań podważenia polskiej jurysdykcji, a wskutek tego prób ingerencji w nasze procesy decyzyjne w zakresie zwrotu mienia.
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Śląski
czwartek, 4 stycznia 2024
Odsłonięcie tablicy ziemiańskiej w Świątyni Opatrzności Bożej
17 listopada 2018 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ziemianom polskim. Tablica powstała z inicjatywy PTZ a ufundowana została przez członków i sympatyków stowarzyszenia. Hołd złożony ziemianom, którzy na przestrzeni dziejów służyli krajowi i walczyli o niepodległość, to główne przesłanie tej tablicy.
Ceremonię odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta koncelebrowana przez Kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa warszawskiego. – Ziemianie tu przychodzą podziękować za ziemię, za kulturę, za wkład w polską niepodległość. Przychodzą także wyrazić swój ból – powiedział w homilii metropolita warszawski.
Podczas mszy głos zabrał prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Marcin Schirmer. Zwrócił uwagę na to, że ziemianie przez setki lat strzegli polskiej tożsamości i walczyli o niepodległość. Prezes przypomniał, że pozbawieni majątków i prześladowani przez komunistyczne władze ziemianie nie doczekali się w III RP choćby częściowego wynagrodzenia doznanych krzywd.
Odsłonięciu tablicy, które jest pierwszym upamiętnieniem ziemian w przestrzeni publicznej w III RP, towarzyszyła specjalna asysta żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Tablicę poświęcił Kardynał Kazimierz Nycz. Tablica umieszczona w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie powstała dzięki zbiorowej ofiarności środowiska ziemiańskiego. Część pozyskanych środków, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie przekazało na dokończenie budowy Świątyni.